Aydın Efeler Kokoreççi

Son derece lezzetli ve ekmek arası olarak satılan yiyeceklerden birisi de kokoreçtir. Özel ocaklarda yapılan bu yiyecek yanında genellikle şalgam suyu, ayran ve turşu suyu tercih edilmektedir. Aydın Efeler Kokoreççi olarak bu lezzetli ve eşsiz yemeği istediğiniz şekilde tabakta veya ekmek arası olarak sizlere servis ediyoruz. Geleneksel yiyeceklerden birisi olan kokoreç kor ateşte çevrilerek pişirildikten sonra ince kesitler alınarak kesilir ve baharatlandırılır.

Kokoreç çeşitleri Nelerdir?

Dilim kokoreç, atom kokoreç, özel sarım , sıcak sunum(meşe odunu) kokoreç, İzmir usulü ve İstanbul Usulü kokoreç çeşitlerini Aydın Efeler Kokoreççi olarak sizlerin hizmetine sunuyoruz. Tercihinize göre çeşitli baharat ve garnitürlerle lezzetlendirilen kokoreç sizlere servis edilirken salatalık turşusu, domates ve biber turşuları da ikram edilmektedir. Uygun fiyatı ve lezzeti ile sizlerin tercih edeceği geleneksel sokak lezzetlerinden birisi olan kokoreç, en iyi Aydın Efeler Kokoreççi de yenir.

Kokoreç Hakkında Püf Noktaları

Kokoreçte kullanılan ve en makbul olan iç yağ ve mumbardır. Ayrıca pişirme usulü olarak da ateşin ağır ağır olması da önemlidir. Dışının kızarması ve içinin de pişmesi için ağır pişirme yöntemi uygulanmaktadır. Kokoreç kelimesinin kökeni koko kelimesi pişirmek ve roti kelimesi de döndürmek anlamındadır. Bizim coğrafyamıza uygun ve sokak lezzetlerinden olan yemek türüdür. Eski kaynaklarda kokoreçi pişirme yöntemleri arasında kuzu kokoreçin uzun fırınlanması anlatılmaktadır. Aydın Efeler Kokoreççi olarak bizler lezzetli pişirme yaparak sizlere bu lezzeti ulaştırıyoruz.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X
Whatsapp Sohbet
Siparişiniz varsa hemen yardımcı olalım?
Grillo Aydın'a Hoş Geldiniz
Merhaba Grillo Aydın Olarak Size Nasıl yardımcı olabiliriz